Scrii o valoare — kW, kVA, kVAr, amperi sau cai putere — și afli tot restul: curentul pe fiecare fază, puterea activă, aparentă și reactivă, unghiul de defazaj și impedanța echivalentă. Spre deosebire de un convertor simplu, aici intră în socoteală și randamentul motorului, pentru că puterea de pe plăcuță este cea de la ax, nu cea trasă din rețea. Mai departe: secțiunea cablului, siguranțele automate și bateria de compensare.
Într-un circuit de curent alternativ, tensiunea și curentul nu ating maximul în același moment dacă sarcina are o componentă inductivă (un motor, un transformator, un balast) sau capacitivă. Decalajul dintre ele se numește defazaj, iar cosinusul unghiului de defazaj este factorul de putere cos φ. Din el ies cele trei puteri, legate în ceea ce se numește triunghiul puterilor:
P = S · cos φ [W] putere activă — face lucru Q = S · sin φ [var] putere reactivă — doar magnetizează S² = P² + Q² [VA] putere aparentă — ce ocupă din instalație tan φ = Q / PLegătura cu curentul depinde numai de felul rețelei. La monofazat tensiunea din formulă este cea dintre fază și nul, la trifazat este cea dintre faze, iar factorul √3 vine din geometria celor trei tensiuni defazate la 120°:
monofazat I = P / (U · cos φ) U = 230 V trifazat I = P / (√3 · U · cos φ) U = 400 V între faze curent continuu I = P / U fără cos φDe aici vine și cea mai mare greșeală de calcul: dacă pui 230 V în formula trifazată, curentul iese cu 74% mai mare decât în realitate. La trifazat, cei 230 V sunt tensiunea pe fază, 400 / √3, și se folosesc doar când socotești o singură fază separat.
Pe plăcuța unui motor electric, puterea scrisă este cea mecanică, la ax — adică ce poate da motorul la capătul arborelui. Puterea pe care o ia din rețea este mai mare, pentru că o parte se pierde în înfășurări, în fier, în ventilație și în frecări. Raportul dintre ele este randamentul η:
P_rețea = P_ax / η I = P_ax / (k · U · cos φ · η) k = 1 la monofazat, √3 la trifazatUn motor trifazat de 7,5 kW cu η = 0,89 și cos φ = 0,86, la 400 V, trage 14,14 A. Dacă împarți doar la cos φ, cum fac convertoarele simple, îți iese 12,59 A — și ai pune o siguranță de 13 A acolo unde trebuie una de 16 A. Randamentul scade mult la motoarele mici: la unul de sub 1,1 kW poate coborî la 0,75, deci puterea absorbită e cu o treime mai mare decât cea de la ax.
Același lucru e valabil și pentru caii putere: un cal putere metric este 735,5 W la ax, nu la borne. Un motor de 1 CP cu randament 0,75 trage din rețea 981 W.
Tabelul de mai jos e calculat cu același motor ca rezultatul de sus, la factorul de putere cu care ai intrat. Coloana de siguranță este prima treaptă standard care acoperă curentul — nu alegerea finală, care mai cere verificarea cablului.
| Putere activă | Putere aparentă | Monofazat 230 V | Siguranță | Trifazat 400 V | Siguranță |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 kW | 0,58 kVA | 2,53 A | 6 A | 0,84 A | 6 A |
| 1 kW | 1,16 kVA | 5,06 A | 6 A | 1,68 A | 6 A |
| 1,5 kW | 1,74 kVA | 7,58 A | 10 A | 2,52 A | 6 A |
| 2 kW | 2,33 kVA | 10,11 A | 13 A | 3,36 A | 6 A |
| 3 kW | 3,49 kVA | 15,17 A | 16 A | 5,04 A | 6 A |
| 4 kW | 4,65 kVA | 20,22 A | 25 A | 6,71 A | 10 A |
| 5 kW | 5,81 kVA | 25,28 A | 32 A | 8,39 A | 10 A |
| 6 kW | 6,98 kVA | 30,33 A | 32 A | 10,07 A | 13 A |
| 7,5 kW | 8,72 kVA | 37,92 A | 40 A | 12,59 A | 13 A |
| 10 kW | 11,63 kVA | 50,56 A | 63 A | 16,78 A | 20 A |
| 15 kW | 17,44 kVA | 75,83 A | 80 A | 25,18 A | 32 A |
| 20 kW | 23,26 kVA | 101,11 A | 125 A | 33,57 A | 40 A |
| 30 kW | 34,88 kVA | 151,67 A | — | 50,35 A | 63 A |
| 50 kW | 58,14 kVA | 252,78 A | — | 83,92 A | 100 A |
Valorile sunt de orientare, pentru cazul în care nu ai plăcuța aparatului la îndemână. Factorul de putere real se citește de pe plăcuță sau se măsoară cu un analizor de rețea.
| Tipul sarcinii | cos φ | Exemple |
|---|---|---|
| Rezistiv pur | 1,00 | boiler, radiator, plită, bec cu incandescență |
| Motor asincron, sarcină nominală | 0,86 | pompă, compresor, ventilator la plin |
| Motor asincron, sarcină parțială | 0,65 | motor supradimensionat sau mers în gol |
| Pompă de căldură / aer condiționat inverter | 0,95 | cu corecție a factorului de putere |
| Corpuri LED cu driver | 0,92 | driverele de calitate declară ≥ 0,9 |
| Fluorescent necompensat | 0,50 | balast electromagnetic fără condensator |
| Aparat de sudură | 0,60 | transformator de sudură, regim intermitent |
| Echipamente IT cu PFC activ | 0,98 | servere, surse ATX moderne |
| Tablou general, consum mixt | 0,80 | casă, atelier, magazin — valoarea de proiectare uzuală |
Puterea reactivă nu face lucru util, dar circulă prin cabluri, prin siguranțe și prin transformator, deci le ocupă. Un consumator cu cos φ = 0,7 trage, pentru aceeași putere activă, cu 36% mai mult curent decât unul cu cos φ = 0,95 — adică pierderi mai mari în cabluri (care cresc cu pătratul curentului) și o instalație supradimensionată degeaba. La consumatorii industriali, energia reactivă se și facturează dacă factorul de putere scade sub 0,92.
Compensarea se face legând în paralel condensatoare, care produc putere reactivă capacitivă și scad astfel pe cea inductivă a instalației. Puterea activă rămâne aceeași, deci scade puterea aparentă și, cu ea, curentul:
Q_c = P · (tan φ₁ − tan φ₂) φ₁ = defazajul de acum, φ₂ = cel doritPentru necesarul pe trepte, cu contactoare, siguranțe și regulator, folosește calculatorul de baterie de compensare.
Depinde de rețea și de factorul de putere, iar diferența e mare. La monofazat 230 V, o sarcină pur rezistivă de 5 kW (un boiler, o plită) trage 21,7 A; aceiași 5 kW cu un cos φ de 0,8 trag 27,2 A. La trifazat 400 V, aceiași 5 kW trag doar 9,0 A pe fiecare fază, la cos φ 0,8. De asta întrebarea „câți amperi are 5 kW" nu are un singur răspuns: trebuie să spui pe ce rețea și cu ce fel de sarcină.
kW este puterea activă, cea care se transformă în căldură, lumină sau mișcare și care se vede pe factură. kVA este puterea aparentă, adică produsul dintre tensiune și curent — cât „ocupă" sarcina din instalație. Legătura dintre ele este factorul de putere: kW = kVA × cos φ. Cablurile, siguranțele, transformatoarele și grupurile electrogene se dimensionează după kVA, pentru că ele suportă curent, nu kilowați. La o sarcină pur rezistivă cos φ este 1 și cele două valori coincid.
Se împarte puterea aparentă la tensiune, fără să mai intervină factorul de putere: la monofazat I = S / U, la trifazat I = S / (√3 × U). Un grup electrogen de 5 kVA dă 21,7 A la 230 V monofazat sau 7,2 A pe fază la 400 V trifazat. Factorul de putere nu apare în formulă pentru că este deja cuprins în kVA — el intervine doar când vrei să afli câți kW poți scoate din acei kVA.
Pentru că cei 7,5 kW de pe plăcuță sunt puterea MECANICĂ la ax, nu puterea pe care motorul o ia din rețea. Motorul pierde energie în fier, în cupru, în ventilație și în frecări, deci de la rețea trage puterea de la ax împărțită la randament. Un motor de 7,5 kW cu randament 0,89 și cos φ 0,86, la 400 V trifazat, trage 14,14 A — nu 12,59 A, cât iese dacă împarți doar la cos φ. Diferența de 12% este exact cât trebuie ca să alegi o siguranță de 16 A acolo unde ai fi pus una de 13 A. Bifează „valoarea e puterea la ax" și calculatorul ține cont de randament.
Dacă socotești un singur aparat, cos φ este scris pe plăcuța lui, lângă putere și curent. Dacă nu îl ai, pornește de la tipul sarcinii: 1 pentru orice sarcină pur rezistivă (boiler, radiator, plită, bec cu incandescență), 0,86 pentru un motor asincron la sarcină nominală, 0,95 pentru o pompă de căldură sau un aer condiționat inverter, 0,92 pentru corpuri LED cu driver de calitate, 0,5 pentru iluminat fluorescent necompensat. Pentru un tablou general de casă sau de atelier, valoarea de proiectare uzuală este 0,8. Atenție: la sarcini cu electronică (invertoare, surse fără PFC) factorul de putere total este mai mic decât cos φ-ul fundamentalei, din cauza armonicilor, deci curentul real este mai mare decât cel calculat aici.
Un cal putere metric, cel folosit în Europa și trecut pe plăcuțele motoarelor, este 735,5 W — adică 75 kgf·m/s. Nu este același lucru cu „horsepower"-ul mecanic englezesc, care este 745,7 W; diferența e de 1,4%. Important: calul putere se referă întotdeauna la puterea de la ax, deci un motor de 1 CP cu randament 0,75 trage de la rețea 981 W, nu 735 W.
În formula puterii aparente trifazate, S = √3 × U × I, tensiunea U este cea ÎNTRE FAZE: 400 V în rețeaua românească de joasă tensiune. Cei 230 V sunt tensiunea dintre o fază și nul, adică 400 / √3, și se folosesc doar dacă socotești o singură fază separat. Dacă pui 230 V acolo unde trebuiau 400, curentul iese cu 74% mai mare decât în realitate.
Pentru că factorul de putere descrie defazajul dintre tensiune și curent, iar defazajul există numai acolo unde cele două alternează. În curent continuu nu există putere reactivă, deci puterea aparentă este egală cu puterea activă și curentul se află direct, I = P / U. De asta, când alegi curent continuu, calculatorul ascunde factorul de putere: ar fi o întrebare fără răspuns.
Nu. Calculatorul îți dă prima treaptă standard din IEC 60898 care acoperă curentul calculat, adică punctul de plecare. Alegerea finală mai cere secțiunea și modul de pozare a cablului (siguranța trebuie să protejeze cablul, deci curentul ei nominal nu are voie să depășească curentul maxim admis al conductorului), curba de declanșare (la motoare curba C sau D, pentru că la pornire curentul e de câteva ori mai mare decât cel nominal), puterea de rupere și eventuala protecție diferențială. Pentru asta avem calculatorul de secțiune a cablului și calculatorul de siguranțe automate.
Nu. Calculatorul lucrează în regim permanent, sinusoidal, cu sarcină trifazată echilibrată — adică în cazul ideal. În realitate apar armonici, dezechilibre între faze, curenți de pornire, simultaneități între circuite și căderi de tensiune pe cabluri. Cifrele de aici sunt bune pentru a alege un ordin de mărime și pentru a verifica un calcul; dimensionarea unei instalații se face de un electrician autorizat.